Меню Закрити

Топ-5 фільмів про історію футболу

УПЛ не тішить, Ліга Чемпіонів буде тільки в другій половині вересня , а топ-чемпіонати тільки набирають обертів? Протягом історії гри з м’ячем, іменованої футболом, написалося безліч славних, цікавих і епічних сторінок: частина з них стала сюжетами для художніх і документальних фільмів. Ми вам порадимо 5 найкращих на нашу думку. Можливо, саме вони пробудять у вас інтерес до гри.

Замальовка про англійський футбол 1970-х рр. Домінуюча команда на “Туманному Альбіоні” – Лідс Юнайтед, яка під керівництвом Дона Реві виграла по кілька разів усі внутрішні трофеї. Утім, на команду летят критичні стріли: гравці грають брудно, хочуть перемогти за будь-яку ціну. Головний ідейний опонент Реві – Брайан Клаф, молодий тренер, який досяг успіху з маловідомою командою “Дербі Каунті”. Протистояння з “Лідс” стало його нав’язливою ідеєю. Але, коли Дону Реві пропонують крісло головного тренера збірної Англії, клуб-опонент звертається саме до Брайана Клафа. Він сприймає це, як шанс перебудувати команду на свій лад, виправити “поганих хлопців”. Це прагнення наштовхується на протидію команди, яка не сприймає Клафа, виникає конфлікт з легендарним капітаном клубу Білі Бремером.

Один матч у Турині

Єдиний документальний фільм у нашому топі, але за драматургією він заткне за пасок деякі художні. Сюжет будується навколо виступу збірної Англії на Чемпіонаті світу 1990 року, під час апогею кризи острівного футболу – вже 5 років англійські клуби відсторонені від єврокубків, репортажі з матчів вищого дивізіону стають більш схожими на кримінальні хроніки, а спортивні чиновники не виблискують компетенцією. Нація зовсім зневірилась і в головній команді, тренера Бобі Робсона цькували журналісти, від збірної чекали вильоту вже після групового етапу. Окрім перевірених гравців, менеджер узяв на форум молодого таланта з “Ньюкасла” зі складним характером – Пола Гаскойна, якому судилося стати головною надією Англії на чемпіонаті…

У фільмі прекрасно переданий контраст атмосфери англійського футболу, по тих часах застійного, та європейського, який динамічно розвивався, зіткнення культур на полі і поза ним, яке відбувається зазвичай на мундіалі. При перегляді прекрасно відчуваєш і роль ЗМІ, які можуть створити навколо команди як атмосферу надії і довіри, так і цілком нестерпний шлейф.

Андердог (2015)

Влітку 1992 року мав пройти черговий чемпіонат Європи у Швеції, але Данії це ніяк не стосувалось: команда поступилась правом участі у Євро збірній Югославії, зірки команди роз’їхались по відпустках, а тренер-новатор Ріхард Мелер-Нільсен, який так і не зміг достукатись до команди, рахував дні до своєї відставки. Утім, втручається політика – на балканську країну накладають санкції, її вимушено дискваліфікувати УЄФА – це відбувається за 10 днів до Євро. За регламентом її місто мають зайняти саме данці – тренер витягає гравців зі світових курортів та везе збірну на чемпіонат – усі крім нього впевнені, що пригода завершиться на трьох іграх…

Фільм знятий з поважною документальною точністю, добре показані усі перепетії навколо збірної Данії, трансформація відносин між тренером і командою. Хвороба дочки капітана Кіма Вільфорта під час турніру – також реальна ситуація.

Юнайтед. Мюнхенська трагедія (2011)

Фільм про епоху, коли зірок футболу вже любили усі, але вони усе ще заробляли жалюгідні гроші та підробляли зазивалами у барах. Не було у післявоєнній Англії команди, яку так любили, як “Манчестер Юнайтед” Мета Басбі. Він пропагував унікальну філософію і зробив з молодих футболістів команду, конкурентну у Кубку Чемпіонів. Перемігши за сумою двох зустрічей белградську “Црвену звезду”, “Малюки Басбі” марили про півфінал, коли їхній літак не зміг злетіти у аеропорту Мюнхена. Тренер намагається зібрати команду, щоб продовжити виступи у Кубку Англії.